Kráter Vyšné Ružbachy

Prírodné travertínové jazierko je najväčším svojho druhu na Slovensku. Toto unikátne jazierko s priemerom 20 m a hĺbkou 3 m je ohraničené travertínovým valom s termálnou vodou. Tieto krátery nepochádzajú z vulkanickej činnosti, ale vznikli klesaním travertínových vrchov v okolí minerálneho prameňa bohatého na kalcium. Kráter je zároveň najlepšie zachovaným travertínovým útvarom svojho druhu v strednej Európe, ktoré je aj zákonom chránené. Svojou jedinečnosťou budí záujem všetkých návštevníkov a okoloidúcich.

Ľubovniansky hrad (15 km)

Hrad Ľubovňa - postavený po roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III. V 16. storočí prestavaný na veľkolepú renesančnú pevnosť. Na hrade boli uschované poľské korunovačné klenoty, uväznený slávny dobrodruh Móric Beňovský. Po náročnej rekonštrukcii je sprístupnený celý areál hradu, vrátane renesančného paláca, v ktorom sú jedinečné expozície: hradný pivovar a liehovarníctvo v Starej Ľubovni. Neopakovateľnú atmosféru dotvára pod hradom situovaná národopisná expozícia v prírode s hodnotným dreveným kostolíkom z Matysovej.

Pieniny (20 km)

Na území Pienin bol 17.8.1932 vyhlásený prvý Medzinárodný prírodný park v Európe. Pieniny sú súčasťou bradlového pásma, ktoré sa nachádza na rozhraní vnútorných a vonkajších Karpát. Vyznačujú sa mimoriadne komplikovanou geologickou stavbou, ktorá podmienila vznik atraktívneho reliéfu skalných stien, vežičiek a bradiel rozmanitého tvaru, ktoré spolu s Prielomom Dunajca vytvárajú výrazné krajinné dominanty. Turisticky zaujímavou atrakciou je predovšetkým splavovanie na pltiach 9 km dlhého Prielomu Dunajca v úseku z Červeného Kláštora do Lesnice. Naspäť do Červeného Kláštora je možné ísť pešo a na bicykli po turistickom chodníku popri Dunajci alebo autobusom po ceste z Lesnice do Červeného Kláštora.